Характеристики

Протяжність
21.8 км
Усього підйому
266 м
Усього спуску
237 м
Рівень складності
легкий
Атракції
Донецьке городище
Сковородинівська криниця

Опис

Маршрут починається на перехресті вул. Кибальчича і Карачівського шосе (Новожанове).
Їдемо на південь по Карачівському шосе. Через 1,86 км почнеться спуск, зліва закінчаться житлові будинки, і буде видно височину. Це — Донецьке городище.

Донецьке городище — пам’ятка археології, воно розташоване на високому мисі правого берега річки Уди на північно-західній околиці селища Покотилівка Харківського району.
Найбільшу популярність городище здобуло як літописне давньоруське місто Донець (VIII–XIII ст.), що згадується в Іпатіївському літописі під 1185 роком, і куди, як згадано у «Слові про похід Ігоря», утік із половецького полону новгород-сіверський князь Ігор Святославич.

Оглянувши пам’ятку, повертаємося на Карачівське шосе. Через 250 м після городища звертаємо вліво. У кінці вулиці повертаємо вправо і виїжджаємо на стежину, що йде уздовж р. Уди. Стежка вузька, з обох боків — висока трава, тому слід їхати обережно. Проминувши житлові будинки (праворуч), стежка виходить на великий луг (річка буде зліва за городами). За мостом на Мереф’янському шосе стежка переходить у ґрунтову дорогу. Продовжуємо рухатися нею уздовж річки.
Проїхавши повз невелику дамбу, помічаємо, що на роздоріжжі основна дорога піде вправо, ми їдемо прямо. Через 500 м на наступному роздоріжжі повертаємо вправо на малопомітну стежку, яка виходить до накатаної ґрунтової дороги. Через 600 м на роздоріжжі знову повертаємо вправо, а через 450 м йдемо вліво. Дорога приведе до ферми, оминувши яку (залишається зліва), прямуємо до селища Бабаї.
Виїжджаємо на дорогу з бетонних плит. Далі на перехресті повертаємо вліво і їдемо до кінця вулиці. Потім повертаємо вправо і вгору, доїжджаючи до асфальтованої дороги. На перехресті продовжуємо рух угору по вулиці приватного сектора.
Через 800 м доїжджаємо до кінця вулиці, беремо вправо і їдемо вулицею до краю лісу. Дорога приведе до пішохідного мосту над Сімферопольським шосе, але ми беремо вліво і виїжджаємо на стежку, що йде вздовж паркану приватних будинків. Їдемо прямо дорогою до V-подібного перехрестя, приймаємо вправо, через 50 м знову вибираємо чітко південно-західний напрямок і прямуємо накатаною стежкою вниз до Чорного озера.
Проїжджаємо повз галявину (напрямок — південно-західний). Минувши вирубку, закінчимо спуск і виїжджаємо до Чорного озера. Об’їжджаємо його по стежці зліва, після чого повертаємо вправо. Перетинаємо два невеликих містки і через 300 м будемо біля Сковородинівської криниці.

Григорій Савич Сковорода — видатний український філософ, просвітитель і поет. Багато мандрував Слобожанщиною. У Бабаях він тривалий час гостював у своїх друзів і учнів, тут він створив свої знамениті «Байки Харківські», працював над філософськими трактатами.
За однією з легенд, Г. Сковорода сам розкопав джерело, вода з якого тече в Чорне озеро. Поруч зі джерелом установлена дошка, яка вказує, що воно є пам’яткою історії та культури.

Повернувшись до озера, знову проїжджаємо через містки і повертаємо вправо, на стежку, що оминає велику галявину (справа). Тут можна зробити привал і відпочити. Зліва буде лісовий схил, рухаємося біля його підніжжя. Ліс закінчується, далі стежка йде уздовж ставка. Проїхавши повз нього, повертаємо вправо, на дамбу, у кінці якої звертаємо вліво, під трубу, і виїжджаємо на роздоріжжя в низині лісу. Повертаємо ліворуч, на вузьку стежку, що йде посеред схилу. Петляючи, стежка виходить до асфальтованої вулиці, в кінці якої на перехресті звертаємо вправо. Починається підйом. Дорога виведе нас до перехрестя з центральною вулицею селища Бабаї. Переїжджаємо асфальт уздовж дороги і потрапляємо на сусідню паралельну вулицю. Повертаємо вправо і, проїхавши 300 м, робимо поворот вліво, вниз. У кінці спуску дорога повертає вправо, а на перехресті — вліво, до мосту через р. Уди. Переїжджаємо через міст, повертаємо вліво (напрямок — північно-східний), на дорогу, що веде до житлових будинків. Таким чином потрапляємо на в’їзд Ціолковського (м/р-н Жихор). Проїжджаємо по ньому вздовж соснового лісу (справа). У кінці вулиці в’їжджаємо в сосновий ліс, на перехресті беремо вліво (на північний схід). У цьому лісі багато доріг, але всі вони ведуть до вулиць приватного сектора, тому тут можна попрактикуватися в орієнтуванні. Дотримуючись заданого напрямку, проїжджаємо повз кар’єр і потрапляємо на перехрестя з асфальтованою дорогою. Беремо вліво, доїжджаємо до автобусної зупинки. Їдемо вздовж вул. Комишевої (колишня Шаумяна) і потрапляємо на Сімферопольське шосе. Повертаємо вправо (на схід) і через 2,5 км опинимося на перехресті з проспектом Гагаріна.